Збільшення ефективності експлуатації твердопаливних котлів

Зростання цін на енергоносії стимулює перехід користувачів на альтернативні способи опалення, наприклад, теплові насоси, сонячні колектори, використання відновлюваних видів енергії. Одним із методів є використання у якості палива відходів сушки та переробки деревини, відходів деревини. Багато міських комунальних служб впроваджують подрібнення залишків деревини під час санітарного догляду за деревами, обрізки гілок, тощо. Отриману таким чином щепу доцільно використовувати в якості палива для комунальних та індивідуальних котельних. Це дозволяє значно здешевити вартість теплової енергії, зменшити забруднення навколишнього середовища сміттям.

Твердопаливні котли мають достатньо високий коефіцієнт корисної дії порівняно із іншими опалювальними агрегатами, тому вони конкурентні на ринку опалення. І головна їх перевага – це можливість використання різних видів палива (пелет, дров, брикетів, вугілля) без переобладнання, що не можливо для газових чи електричних котлів. Використання автоматики, акумулюючих баків також підвищує ефективність роботи котлів. ККД котлів залежить від багатьох чинників, зокрема, від теплотворної здатності палива, його вологості, правил експлуатації котла, особливостей монтажу, конструктивних особливостей самого котла.

Під час роботи котла найбільше тепла втрачається із вихідними газами. Чим вища температура продуктів горіння, тим більше тепла вони виносять із собою назовні. Для котлів фірми Ретра температура продуктів горіння складає 110 – 160 оС. Також чим більша вологість палива, тим менше воно містить горючих компонентів, тим менше потрібно повітря для спалювання такого палива і із зростанням вологості палива втрати із продуктами горіння дещо зменшуються. Із іншої сторони для перетворення вологи в пар теж затрачається певна кількість теплоти.

Коефіцієнт корисної дії котла – це величина, яка розраховується як відношення між корисним теплом, яке поступає в систему опалення до витраченої енергії. Кількість теплоти визначають за формулою:

q1 + q2 + q3 + q4 + q5 = 100%

де q1 – показник теплоти, яку передано теплоносію, q2 – тепловтрати із продуктами згоряння, q3 – тепловтрати за рахунок неповного згоряння палива, q4 – тепловтрати за рахунок розсіювання теплоти.

Якщо в паспорті котла вказано значення ККД 90% чи й вище, то необхідно враховувати, що це показник, який отримано в ідеальних умовах, під час використання високоякісного палива із великою теплотворною здатністю, низькою вологістю, тощо. За інших умов ККД котла може знизитися до 60 – 70%. Нижче розглянемо, яким чином можна підвищити ефективність використання твердопаливних котлів.

 Як підвищити ККД твердопаливного котла

Спеціалісти дають деякі поради щодо оптимізації роботи твердопаливних котлів, підвищення економічності роботи, зростання ефективності.

  1. Використовувати лише сухе паливо. Використання вологого палива веде до того, що частина теплоти затрачується на його сушіння.
  2. Не використовувати сипуче паливо із значним вмістом домішок, сміття, пилюки, тощо. Особливо небажано використовувати паливо із домішками гуми, пластику. Ці домішки під час горіння виділяють токсичні гази, засмічують колосники та теплообмінник котла, утворюють сажу, яка осідає на стінках димоходу.
  3. Твердопаливні котли потребують обов’язкової та періодичної чистки внутрішньої частини котла та димоходу, для чого є спеціальні отвори та люки.
  4. Ефективність роботи котла напряму залежить від роботи димаря, який має забезпечити хорошу тягу. На димарях є спеціальний дросельний клапан для регуляції тяги, який потрібно відкорегувати для отримання хорошої тяги.
  5. Для ефективної роботи системи опалення потрібно використовувати акумулюючі баки, які дозволяють регулювати температурний режим роботи системи опалення, накопичують та поступово віддають тепло в систему опалення.
  6. Використовувати автоматику керування котлом. Застосування пульта керування, температурного датчика та вентиляторів наддуву дозволяє регулювати процес горіння в котлі, контролювати температуру теплоносія.

Виконання цих нескладних порад дозволяє значно підвищити ефективність роботи твердопаливного котла, зменшити потребу в його обслуговуванні, економити паливо.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Инженерный портал